Co powinno znaleźć się na placu zabaw

23 listopada 2021

Odpowiednie wyposażenie placu zabaw jest niezwykle ważne. Przede wszystkim dlatego, że przyzwyczajenie dzieci od najmłodszych lat do ćwiczeń, jako przyjemnej rozrywki może pozytywnie wpłynąć na ich aktywność fizyczną w przyszłości, nawet tej całkiem dorosłej. Nikogo dziś już chyba nie trzeba przekonywać, jak ważne dla organizmu jest utrzymanie dobrej kondycji przez całe życie, dlatego warto pomyśleć o dobrej motywacji dla maluchów już na samym początku.

Co więc powinno znaleźć się na placu zabaw?! Jeśli budujemy publiczny plac zabaw, kierujemy się raczej standardami. Ważne jest, czy dzieci które będą korzystać z placu są w jakimś ograniczonym przedziale wiekowym np. przedszkolaki, czy plac będzie dostępny dla każdego bez względu na wiek. W pierwszej opcji oczywiście musimy dostosować wyposażenie do określonego wieku użytkowników, w drugiej powinniśmy postawić dla każdej grupy wiekowej po kilka sprzętów tak, aby każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Gdy natomiast budujemy przydomowy plac zabaw, warto wziąć pod uwagę nie tylko wiek, ale też ilość dzieci, które będą bawić się na placu. Warto zainwestować w większą ilość sprzętu, aby każde mogło, bez konfliktu z innym, wyszaleć się na wybranej atrakcji. Dzieci uwielbiają również konstrukcje tematyczne, różnej wielkości statki, domki na drzewie, liny wspinaczkowe, tunele, czy specjalistyczne dodatki jak lunety czy lusterka, które powstają w centralnym punkcie placu i stają się największą atrakcją.

Bez względu na to, czy plac zabaw ma być prywatny, czy publiczny najczęściej znajdujemy tam przede wszystkim huśtawki, które są wręcz obowiązkowym elementem wyposażenia, mogą one być zarówno metalowe, drewniane, linowe, czy plastikowe. Często budujemy również wszelkiego rodzaju bujaki, stanowiące największą atrakcję dla przedszkolaków. Obowiązkowe są też najróżniejsze zjeżdżalnie, które chyba od zawsze uwielbiają wszystkie dzieci. Coraz bardziej popularne stają się z kolei huśtawki typu bocianie gniazdo, które także cieszą się uznaniem użytkowników w każdym wieku oraz atrakcja przeznaczona zdecydowanie dla starszych dzieci, czyli zjazd linowy. Nie zapominamy przy tym również o różnego rodzaju ściankach wspinaczkowych, drabinkach, piaskownicach i niewielkich karuzelach.

Cała infrastruktura powinna być przyjazna dzieciom, ale też dorosłym opiekunom, którzy chętnie spotykają się na placach zabaw, aby spokojnie porozmawiać, gdy ich podopieczni wesoło oddają się beztroskiej zabawie. Dlatego warto postawić na placu zabaw kilka ławeczek parkowych i stolików, wszystko w niewielkim oddaleniu od huśtawek i innych sprzętów, tak aby z ich miejsca można było swobodnie obserwować całą przestrzeń placu zabaw i doglądać bawiące się dzieci.

Plac zabaw powinien być zawsze mile wspominanym miejscem, aby tak się stało musi zapewniać swoim użytkownikom bezpieczeństwo. Ważnym elementem w tej kwestii będzie ogrodzenie, ale jeszcze ważniejsze stanowi bezpieczna nawierzchnia. To ona ma ochronić dzieci przez poważną kontuzją, czy wstrząśnieniem po upadku z huśtawki. Idealnie sprawdzają się tu gumowe nawierzchnie bezpieczne specjalnie dedykowane na place zabaw, które nie tylko podnoszą poziom bezpieczeństwa użytkowników, ale też nadają projektowi wyjątkowego klimatu nowoczesności. Nawierzchnie te amortyzują uderzenia zmniejszając ryzyko powstania poważnych kontuzji np. po niefortunnym upadku z drabinki korekcyjnej czy huśtawki. Są też antypoślizgowe, wodoprzepuszczalne i samogasnące, pozostają przy tym odporne na wgniecenia i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu możemy na ich powierzchni postawić każde, nawet najcięższe wyposażenie placu zabaw. Szeroka oferta kolorystyczna natomiast pozwala na zaprojektowanie w zasadzie każdego kształtu i grafiki. Dzięki temu gumowe nawierzchnie bezpieczne znajdujemy niemal na każdym nowoczesnym placu. Na rynku dostępne są również gumowe nawierzchnie bezpieczne Firmy ELS Poland, zawierające elementy sensoryczne, które stanowią dodatkową atrakcję placu zabaw. Możemy znaleźć też gotowe zestawy edukacyjne podłogowych płyt gumowych np.gra w klasy, zestaw cyfr, gry planszowe, szachownica czy litery alfabetu. Na płyty można właściwie nanieść każdy wcześniej wybrany i przygotowany odpowiednio projekt graficzny np. zawierający imiona małych użytkowników, czy motto mające zachęcać do beztroskiej zabawy i korzystania z atrakcji.

Odpowiednio przygotowana nawierzchnia da nam podstawę bezpieczeństwa na placu zabaw. Podobnie wybór wszystkich atrakcji, huśtawek, zjeżdżalni, drabinek, piaskownicy, karuzel i innych sprzętów dających radość i sprzyjających udanej zabawie najmłodszych. Przed decyzją o zakupie, wszystkie należy sprawdzić pod względem niezbędnych certyfikatów, testów jakości etc. Ceny wyposażenia placu zabaw są bardzo różne, nie należy jednak zapominać, że korzystać z niego będą najmłodsi, a ich bezpieczeństwo nie ma ceny.