Jaką nawierzchnię wybrać na plac zabaw?

24 marca 2022
nawierzchnie bezpieczne

Jaką nawierzchnię wybrać na plac zabaw? – to pytanie pojawia się zwykle już na etapie planowania budowy przydomowego, osiedlowego, czy przedszkolnego placu zabaw. Odpowiedź wydaje się prosta, oczywiście nawierzchnię bezpieczną i estetyczną. Tylko, która z tak wielu dostępnych na rynku, jest w stanie spełnić nasze wszystkie oczekiwania względem zarówno bezpieczeństwa, estetyki, ale też komfortu użytkowania. Największym powodzeniem cieszą się obecnie gumowe nawierzchnie bezpieczne. Postaram się wyjaśnić, dlaczego właśnie ten rodzaj posadzki stał się najbardziej popularnym.

Po pierwsze i najważniejsze

Gumowe nawierzchnie bezpieczne spełniają wszystkie niezbędne wskazania i parametry bezpieczeństwa. Znając pomysłowość dzieci, ich kreatywność i częsty, choć usprawiedliwiony wiekiem, brak umiejętności przewidywania konsekwencji niektórych zabaw, musimy zadbać przede wszystkim o ich bezpieczeństwo. Możemy je zapewnić, właśnie wybierając odpowiednią nawierzchnię, amortyzującą upadki i przystosowaną do wymagań sprzętu, w jaki planujemy wyposażyć nasz plac zabaw. Obecne normy pozwalają oczywiście, posiać trawnik, czy wysypać piasek na placu zabaw, który też w jakiś sposób będzie łagodził upadek z wysokości huśtawki, ale czy na pewno chcemy tylko „jakiegoś” bezpieczeństwa? Każdy z nas pamięta przecież nieprzyjemny ból zdartego kolana na brudnym piasku. Nikt nie chce takich atrakcji fundować swoim pociechom. Dlatego właśnie m.in. gumowa nawierzchnia wygrywa z piaskową, czy trawiastą.

Producenci gumowych nawierzchni bezpiecznych przygotowali kilka ciekawych propozycji dla wymagających użytkowników. Nawierzchnia może być wylewana, czyli idealnie wpasowana w przestrzeń placu, albo wyłożona matami lub płytami gumowymi, specjalnie dedykowanymi na plac zabaw. Profesjonalni producenci jak np. ELS Poland, zapewnią nam fachowe doradztwo i pewność, że nie popełnimy błędu podczas wyboru posadzki, jak i przygotowania podłoża. To niezwykle ważne, aby wybrać odpowiedni rodzaj. Każda nawierzchnia bowiem, charakteryzuje się różnymi współczynnikami bezpieczeństwa i w zależności od uwarunkowań stosowana jest w różnych miejscach. Co to oznacza? Tyle, że nawierzchnię o wyższym współczynniku bezpieczeństwa wyłożymy w bezpośredniej przestrzeni wokół huśtawek, zjeżdżalni, czy drabinek, czyli tam, gdzie ryzyko upadku jest największe. Przestrzeń przy piaskownicy, czy ławeczkach możemy już wyłożyć nawierzchnią o mniejszym współczynniku. Pozwoli nam to trochę zaoszczędzić, gdyż ceny nawierzchni często są zależne m.in. od tych parametrów. Oczywiście zawsze możemy wysoko bezpieczną nawierzchnię wyłożyć na całym placu, zwiększy to pewnie nasz budżet, ale też podniesie poziom bezpieczeństwa w całej strefie zabaw.

Zanim wypunktuję wszystkie cechy decydujące o popularności nawierzchni gumowych, wspomnę o płytach ELS Poland. Ich wyjątkowa elastyczność sprawia, że nie tylko amortyzują upadki, ale wręcz tłumią energię uderzenia np. głową podczas upadku z wysokości huśtawki, czy zjeżdżalni. Pomagają w ten sposób uniknąć wielu bardzo niebezpiecznych urazów, ze wstrząśnieniem mózgu włącznie. Ponadto gumowe nawierzchnie bezpieczne są antypoślizgowe, co jest istotne, zwłaszcza podczas zabawy w zmiennych warunkach pogodowych. Jednocześnie są niezwykle wytrzymałe na wpływ czynników atmosferycznych. Są też odporne na wgniecenia, więc bez obaw możemy na nich postawić nawet najcięższe drabinki, zjeżdżalnie czy huśtawki. Dzięki właściwemu wyprofilowaniu oraz kompleksowemu montażowi systemu odwodnienia, na ich powierzchni nie zbierają się deszczowe kałuże i nie tworzy się środowisko sprzyjające powstaniu pleśni, czy brzydkich zapachów. Nawierzchnie gumowe są więc nie tylko higieniczne, ale też umożliwiają korzystanie z placu również przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Oczywiście przy wszystkich zaletach nawierzchni bezpiecznych, są tez haczyki, a raczej wymagania, od których zależy zachowanie parametrów bezpieczeństwa, którymi się charakteryzuje. Jednym z nich jest przygotowanie podłoża. Według fachowców, a ja nie będę podważać ich zdania, najlepszym fundamentem dla gumowych nawierzchni bezpiecznych jest wylewka betonowa, albo podsypka z drobnego kruszywa łamanego. Dzięki zastosowaniu takiej podbudowy unikniemy kapilarnego podciągania wody, czyli gromadzenia jej tuż pod nawierzchnią. Jest to wyjątkowo kłopotliwe zjawisko, ponieważ wpływa na zmniejszenie nośności, co natomiast prowadzi do zapadania się podbudowy i utraty elastyczności, która bezpośrednio ma związek z parametrami bezpieczeństwa, amortyzacją upadków etc. Dlatego warto na tym etapie wyjątkowo przyłożyć się do pracy zgodnie z wytycznymi producenta, aby uniknąć późniejszych remontów i przez wiele lat móc cieszyć się z inwestycji w bezpieczeństwo zabawy.