płyty EPDM budma 2019
BUDMA 2019 – Poznań
31 stycznia 2019
elspoland
Maty termoizolacyjne z Aerogelu
5 lutego 2019

Co warto wiedzieć o modyfikacji cylindrów?

Modyfikacja cylindrów do wtryskarek

Doświadczone firmy, oferujące regenerację i modyfikację ślimaków, często oferują też regenerację i modyfikację cylindrów do wtryskarki. Regeneracja pozwala na przywrócenie pierwotnych parametrów cylindra i poprawę wydajności pracy wtryskarki. Podczas przekazywania cylindra do regeneracji warto zastanowić też nad jego modyfikacją, aby uzyskać jeszcze lepszą wydajność urządzenia.

Co można zmodyfikować?

Najczęściej modyfikuje się cylindry maszyn do tworzyw sztucznych oraz gumy w celu dopasowania układu plastyfikującego do prowadzonego procesu technologicznego, oraz przetwarzanego materiału. Modyfikacja może obejmować skrócenie lub wydłużenie cylindra i dołączenie kołnierzy, podział cylindra monolitycznego na segmenty, a także wymianę wkładki gładkiej na rowkowaną. Do cylindra można także dodać gniazdo odgazowujące (lub zaślepić istniejące), gniazdo pod dozowniki boczne i pod dozowniki cieczowe. Do cylindra dodaje się też czasem przyłącze gazu obojętnego. Modyfikacja cylindrów to także udrożnienie i odkamienianie kanałów grzewczo-chłodzących w cylindrach do gumy oraz modyfikacja zasypu pod dozowanie proszków, granulatu czy gumy w postaci pasków. Odpowiednio adaptuje się też gniazdo zasypu pod dozownik lub lej zasypowy. Czasami konieczna jest drobna, lecz konieczna modyfikacja polegająca na poprawie szczelności połączenia cylindra z dyszą wtryskową.

Czy warto regenerować i modyfikować cylindry?

Zdecydowanie tak. W ten sposób nie tylko poprawia się parametry wydajnościowe procesu plastyfikacji, ale również pierwotną twardość i odporność cylindra. Poprawa szczelności połączenia cyclinder-dysza eliminuje problem wycieków tworzywa z układu, a co za tym idzie – braków produkcyjnych w wypraskach i przestojów w pracy. Dobrze działający, zregenerowany cylinder oznacza także krótszy czas dozowania materiału,  czyli tak naprawdę – mniejsze zużycie energii niezbędnej do uplastycznienia materiału. To też uzyskanie wyższych ciśnień w układzie plastyfikującym, redukcja pulsacji natężenia przepływu oraz wzrost homogenizacji, stopnia uplastycznienia oraz wybarwienia tworzyw.