Czym jest i jak działa czujnik wycieku tworzywa?

1 stycznia 2019
czujniki wycieku

Wtryskarki, tak jak wszystkie inne urządzenia, mogą raz na jakiś czas ulegać awariom. Jeśli uda nam się wychwycić pierwsze objawy awarii stosunkowo dość wcześnie, to zapobiegniemy poważnym uszkodzeniom maszyny i ich nie planowanym przestojom . Z tego właśnie powodu stosuje się profesjonalne czujniki wycieku tworzywa. Czujnik wycieku tworzywa, inaczej obecności tworzywa to uniwersalny układ, który można zastosować w każdej wtryskarce. Jest on odpowiedzialny za wykrywanie obecności tworzywa, które cofa się z dyszy wtryskarki na połączeniu z formą wtryskową. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli dojdzie do awarii lub jeśli połączenie jest nieszczelne.

Co warto wiedzieć o czujniku wycieku tworzywa?

Przed czym uchroni nas czujnik?

Jak już było wspomniane, czujnik informuje nas o zużyciu i nieszczelnościach połączenia między dyszą cylindra a gniazdem formy wtryskowej. Dzięki wcześniejszej informacji o nieszczelności możemy uniknąć przerw w produkcji, które musielibyśmy zrobić, aby wyczyścić układy, a w najgorszym wypadku – wymienić uszkodzone podzespoły. Wyciekające tworzywo może bowiem uszkodzić czujniki temperatur i  ciśnienia, grzałki opaskowe na cylindrze, a także maty termoizolacyjne , jeśli są zamontowane na cylindrze maszyny. Czujnik wycieku tworzywa uchronić nas może też przed brakami produkcyjnymi. Dzięki niemu będziemy wiedzieli, że tworzywo  jest niewłaściwie dawkowane, a  wypraska może mieć przez to spore defekty. Zakup czujnika wycieku tworzywa jest nieznacznym kosztem w porównaniu z tymi, jakie możemy ponieść przez urządzenie zalane uplastycznionym i w dalszej konsekwencji zdegradowanym tworzywem.

Jak działa czujnik?

Zasada działania czujnika wycieku tworzywa jest stosunkowo prosta. Element kontrolny instaluje się przy dyszy wtryskowej. Jeśli tworzywo zacznie wyciekać i dotknie jego powierzchni, uruchomi się sygnalizacja świetlna i dźwiękowa, w wyniku czego trudno  jest przeoczyć awarię.  Czujnik może być też podłączony do układu sterowania wtryskarki, jeśli Klient zamówi taką opcję.. Dzięki niej w razie wycieku tworzywa wtryskarka natychmiast zatrzyma proces wtryskowy, co zapobiegnie dalszym uszkodzeniom.