Wtryskarki, jak wszystkie inne urządzenia, raz na jakiś czas ulegają awariom. Jeśli uda nam się wychwycić pierwszy objawy awarii dość wcześnie, zapobiegniemy poważnym uszkodzeniom maszyny. Z tego właśnie powodu stosuje się profesjonalne czujniki wycieku tworzywa. Czujnik obecności tworzywa to uniwersalny układ, który można zastosować w każdej wtryskarce. Jest on odpowiedzialny za wykrywanie obecności tworzywa, które cofa się z dyszy wtryskarki przy wejściu do form wtryskowej. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli dojdzie do awarii, lub jeśli połączenie jest nieszczelne. Co warto wiedzieć o czujniku wycieku tworzywa?
Jak już było wspomniane, czujnik informuje nas o zużyciu i nieszczelnościach połączenia między dyszą a gniazdem formy wtryskowej. Dzięki wcześniejszej informacji o nieszczelności możemy uniknąć przerw w produkcji, które musielibyśmy zrobić, aby wyczyścić układy, a w gorszym wypadku – wymienić uszkodzone podzespoły. Wyciekające tworzywo może bowiem uszkodzić czujniki temperatur i czujniki ciśnień, grzałki opaskowe na cylindrze, a także maty termoizolacyjne do cylindrów, jeśli są zamontowane na cylindrze maszyny. Czujnik wycieku tworzywa uchronić nas może też przed brakami produkcyjnymi. Dzięki niemu będziemy wiedzieli, że tworzywo jest niewłaściwie dawkowane, a wypraska może mieć przez to spore defekty. Zakup czujnika wycieku tworzywa jest nieznacznym kosztem w porównaniu z tymi, jakie możemy ponieść przez urządzenie zalane uplastycznionym tworzywem.
Zasada działania czujnika wycieku tworzywa jest stosunkowo prosta. Element kontrolny instaluje się przy dyszy wtryskowej. Jeśli tworzywo zacznie wyciekać i dotknie jego powierzchni, uruchomi się sygnalizacja świetlna i dźwiękowa, awarię trudno więc jest przeoczyć. Czujnik może być też podłączony do układu sterowania wtryskarki, jeśli klient zamówi taką funkcjonalność. Dzięki niej w razie wycieku tworzywa maszyna natychmiast zatrzyma proces wtryskowy, co zapobiegnie dalszym uszkodzeniom.