elspoland
Maty termoizolacyjne z Aerogelu
5 lutego 2019
płyty gumowe
Zapraszamy w dniach 21 – 23 lutego 2019 SPORT-INVEST 2019.
20 lutego 2019

Czym jest i jak działa czujnik wycieku tworzywa?

elspoland

Wtryskarki, jak wszystkie inne urządzenia, raz na jakiś czas ulegają awariom. Jeśli uda nam się wychwycić pierwszy objawy awarii dość wcześnie, zapobiegniemy poważnym uszkodzeniom maszyny. Z tego właśnie powodu stosuje się profesjonalne czujniki wycieku tworzywa. Czujnik obecności tworzywa to uniwersalny układ, który można zastosować w każdej wtryskarce. Jest on odpowiedzialny za wykrywanie obecności tworzywa, które cofa się z dyszy wtryskarki przy wejściu do form wtryskowej. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli dojdzie do awarii, lub jeśli połączenie jest nieszczelne. Co warto wiedzieć o czujniku wycieku tworzywa?

Przed czym uchroni nas czujnik?

Jak już było wspomniane, czujnik informuje nas o zużyciu i nieszczelnościach połączenia między dyszą a gniazdem formy wtryskowej. Dzięki wcześniejszej informacji o nieszczelności możemy uniknąć przerw w produkcji, które musielibyśmy zrobić, aby wyczyścić układy, a w gorszym wypadku – wymienić uszkodzone podzespoły. Wyciekające tworzywo może bowiem uszkodzić czujniki temperatur i czujniki ciśnień, grzałki opaskowe na cylindrze, a także maty termoizolacyjne do cylindrów, jeśli są zamontowane na cylindrze maszyny. Czujnik wycieku tworzywa uchronić nas może też przed brakami produkcyjnymi. Dzięki niemu będziemy wiedzieli, że tworzywo  jest niewłaściwie dawkowane, a  wypraska może mieć przez to spore defekty. Zakup czujnika wycieku tworzywa jest nieznacznym kosztem w porównaniu z tymi, jakie możemy ponieść przez urządzenie zalane uplastycznionym tworzywem.

Jak działa czujnik?

Zasada działania czujnika wycieku tworzywa jest stosunkowo prosta. Element kontrolny instaluje się przy dyszy wtryskowej. Jeśli tworzywo zacznie wyciekać i dotknie jego powierzchni, uruchomi się sygnalizacja świetlna i dźwiękowa, awarię trudno więc jest przeoczyć. Czujnik może być też podłączony do układu sterowania wtryskarki, jeśli klient zamówi taką funkcjonalność. Dzięki niej w razie wycieku tworzywa maszyna natychmiast zatrzyma proces wtryskowy, co zapobiegnie dalszym uszkodzeniom.