Jak zrobić plac zabaw dla dziecka

23 listopada 2021

Wybudowanie placu zabaw dla dziecka to nie lada gratka nawet dla wprawionego majsterkowicza, ale też ogromna satysfakcja z efektu końcowego, wkładu własnej pracy, no i oczywiście z radości małego użytkownika, która jest tu najważniejsza. Zanim zaczniemy budowę, warto więc wszystko dobrze zaplanować, precyzyjnie pomierzyć i odpowiednio dopasować do oczekiwań najmłodszych.

Zaplanowanie kompleksowej inwestycji powinniśmy zacząć od wybrania odpowiedniego miejsca, na którym stanie nasz plac zabaw. Jeżeli chcemy obserwować naszego brzdąca podczas zabawy, w miarę możliwości wybierzmy miejsce dobrze widoczne z okna naszego domu, tarasu, czy ogrodowej altany. Dobrze też, aby przestrzeń którą wybierzemy nie charakteryzowała się spadami i nachyleniami, chociaż te niewielkie można pomysłowo wykorzystać np. budując na ich kanwie niskie ślizgawki do zabawy w turlanie. Ważną kwestią jest też oddalenie od ulicy, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, ale też z powodu niepotrzebnego hałasu samochodów i zapachu spalin. Idealnie, gdy nasz plac zabaw może mieć dodatkowe ogrodzenie, co ograniczy ryzyko niezaplanowanego, samodzielnego wyjścia małego użytkownika poza wyznaczony teren.

Chcąc zapewnić bezwarunkowe bezpieczeństwo użytkowania, już na etapie tworzenia planu należy zastanowić się nad odpowiednią nawierzchnią, która wykorzystamy do pokrycia posadzki naszego placu. Musi ona spełniać przynajmniej kilka podstawowych wymogów. Przede wszystkim powinna amortyzować upadki, zarówno te z wysokości np. z drabinek, czy huśtawek, ale też te mniejsze przy zjeździe ze ślizgawki. Dobrze, aby była również odporna na wpływ czynników atmosferycznych, ale też wodoprzepuszczalna zwłaszcza w miejscach nachylenia powierzchni. Najlepszą propozycją wartą uwagi w tej kwestii, są gumowe nawierzchnie bezpieczne, specjalnie dedykowane na plac zabaw. Produkowane przez firmę ELS Poland, spełniają wszystkie wymienione wyżej funkcje bezpieczeństwa.

Zanim jednak dojdziemy do etapu wyboru nawierzchni, warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu fundamentu, bo tak w tej inwestycji budowlanej, jak w każdej innej fundament to podstawa trwałości budowli. Fachowcy z ELS Poland skrupulatnie podpowiedzą, jak przygotować przestrzeń, na której zostanie wyłożona gumowa nawierzchnia bezpieczna. Zajmijmy się więc, najpierw podbudową najlepsza jest betonowa, ale są tez inne rozwiązania. Każde ma swoje dobre i złe strony. Za to sama nawierzchnia gumowa, czy to płyty, maty, czy nawierzchnia wylewana ma tylko zalety.

Poza podstawowymi cechami bezpieczeństwa, nawierzchnie są również antypoślizgowe, co jest bardzo istotne podczas beztroskiej zabawy na placu. Pozostają przy tym odporne na wgniecenia, dzięki temu bez obawy przed uszkodzeniami możemy na nich postawić nawet najcięższe drabinki, zjeżdżalnie, czy huśtawki.

Na rynku od jakiegoś czasu, dostępne są także gumowe nawierzchnie bezpieczne dedykowane do stref zabaw, wzbogacone o bardzo interesujące elementy sensoryczne. Wspaniale wkomponowują się one w całą strefę zabawy, albo mogą też stanowić jej punkt centralny. W ofercie Firmy ELS Poland znajdziemy również gotowe zestawy edukacyjne m.in. grę w klasy, zestaw cyfr, czy alfabet. Bardzo fajną atrakcję można stworzyć nanosząc na płyty gumowe odpowiednio przygotowany projekt graficzny np. z imionami naszych dzieci, mottem zachęcającym do zabawy, czy jakimkolwiek innym jakie wybierzemy. Dzięki te,mu poza bezpieczeństwem nawierzchni, osiągniemy również pozytywny efekt estetyczny.

Teraz pozostaje już tylko wybór atrakcji, huśtawek, zjeżdżalni, ścianek wspinaczkowych, domków na drzewie i innych sprzętów dających radość i sprzyjających udanej zabawie najmłodszych. Aby nie powielić najczęstszego, chociaż zupełnie nieświadomego błędu wielu rodziców, którzy budując plac zabaw realizowali własne marzenia z dzieciństwa, a nie swoich dzieci, warto do wykonania tego etapu zaprosić samych przyszłych użytkowników. Zwłaszcza, że dzieci w różnym wieku lubią różne aktywności, które zmieniają się wraz z ich rozwojem. Mniejsze szkraby chętniej pobawią się w piaskownicy, ale już przedszkolaki będą wolały biegać i sprawdzać się sportowo, a dzieci szkolne najchętniej zagrają w gry zespołowe etc. Dlatego właśnie warto zapytać je jak wyobrażają sobie wymarzony plac zabaw. Przed zakupem, oczywiście zawsze warto sprawdzić wybrane urządzenia pod względem niezbędnych certyfikatów, testów jakości etc. Ceny wyposażenia placu zabaw zwykle są zależne od jakości i użytych materiałów, nie powinniśmy jednak oszczędzać na bezpieczeństwie naszych dzieci.