Maty termoizolacyjne z Aerogelu

5 lutego 2019

Stosowanie mat termoizolacyjnych przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim są to niższe koszty produkcji, mniejsze zużycie prądu, czy lepsze warunki pracy w hali produkcyjnej. Maty zwiększają dodatkowo żywotność elementów wykonawczych maszyn, a także bezpieczeństwo pracy. Jak zbudowane są nowoczesne maty?

Ewolucja mat

Jeszcze do niedawna najczęściej używało się mat izolacyjnych z wełny mineralnej lub wełny z włóknami szklanymi. Obecnie jednak najnowocześniejsze maty produkowane są z aerogelu. To materiał, który został wymyślony dla NASA, stosowany w skafandrach kosmonautów i statkach kosmicznych. Ma najlepszy współczynnik izolacyjności cieplnej na świecie, kilkukrotnie przewyższający parametry wełny technicznej. Nowoczesne maty wykonane są ze specjalnych tkanin odpornych na wysokie temperatury i warstwy aerogelu pomiędzy nimi.

Dlaczego warto?

Wysoki współczynnik izolacyjności cieplnej sprawia, że cylinder wydaje mniej promieniowania cieplnego do otoczenia, a operatorzy maszyn są bezpieczniejsi. Maty termoizolacyjne, a dokładnie ich warstwy, tworzą jednolitą strukturę, której zadaniem jest szczelne otulenie cylindra. Maty termoizolacyjne są dość uniwersalne, jeśli chodzi o ich zastosowanie. W większości przypadków udaje się je zainstalować bezpośrednio na urządzeniach, które emitują dużo ciepła. Maty są efektywną izolacją cylindrów wtryskarek i wytłaczarek, ale też głowic oraz innych elementów. Stosuje się je m.in. do izolacji turbin parowych, rurociągów,  kotłów, pomp, zasuw, filtrów itp. Montaż i demontaż mat nie jest trudnym zadaniem. Maty termoizolacyjne do cylindrów z aerogelu najczęściej mieszczą się pomiędzy cylinder a osłony bezpieczeństwa maszyny. To sprawia, że montaż nie wymaga ingerencji w BHP maszyny. Izolacja cylindra powinna być projektowana indywidualnie dla danego urządzenia. Tylko w ten sposób udaje się maksymalnie wyeliminować mostki cieplne. Dzięki temu osłona ma najwyższą jakość, a co za tym idzie – dobrze redukuje zużycie prądu.