Zalety mat termoizolacyjnych do cylindrów

17 lipca 2018
Maty termoizolacyjne do cylindrów zalety

Maty termoizolacyjne pozwalają zredukować straty energii cieplnej. Ich zastosowanie zmniejsza ilość energii elektrycznej, której używa się do ogrzania cylindrów wtryskarki i wytłaczarek nawet o 50%. Koszt mat termoizolacyjnych zwraca się w ciągu kilku miesięcy, a przy dłuższym czasie użytkowania uzyskuje się wymierne korzyści.

Właściwości

Maty termoizolacyjne do cylindrów zmniejszają przede wszystkim straty cieplne. Są wykonywane na wymiar, by odpowiednio dostosować się do wymiarów cylindra maszyny. Stabilizują prace elementów grzejnych i skracają czas nagrzewania. Zmniejszają i stabilizują temperaturę pracy, dzięki czemu redukują koszty produkcji. Maty umożliwiają ograniczenie poboru energii, która jest niezbędna do pracy wtryskarki lub wytłaczarki w trakcie procesu uplastyczniania tworzyw sztucznych. Wielowarstwowa struktura termoizolacyjna gwarantuje minimalizację strat ciepła do otoczenia, co przekłada się na redukcję emisjiCO2. Dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo operatorów maszyn chroniąc ich przed poparzeniami, które są spowodowane kontaktem z częściami grzejnymi. Mata termoizolacyjna musi spełniać wymogi techniczne i bezpieczeństwa, które są wymagane prawem europejskim.

Specyfikacja

Nowoczesne maty wykonane są ze specjalnych tkanin, które są odporne na wysokie temperatury. Warstwą izolacyjną jest w nich aerożel. Jest to rozwiązanie lepsze niż tradycyjnie używana wełna techniczna, gdyż aerożel ma najlepszy współczynnik izolacyjności cieplnej na świecie. Jej konstrukcja tworzy jednolitą strukturę, która szczelnie opasa cylinder. Dzięki temu zostają wyeliminowane mostki cieplne. Grzałki mają dłuższą żywotność, ich praca jest ograniczona przy działaniu osłony termoizolacyjnej. Maty powinny posiadać właściwe atesty, które chronią ludzi, środowisko i własność przed niekorzystnymi skutkami technologii. Należy je poddawać badaniom pod kątem materiałów tekstylnych i niepalności. Dzięki potwierdzonym certyfikatom zwiększa się bezpieczeństwo operatorów maszyn.