regeneracja maszyn
Maszyny się zużywają!
7 marca 2018
regeneracja ślimaka do wtryskarki
Regeneracja ślimaka do wtryskarki
5 kwietnia 2018

Awarie związane ze zużyciem układu plastyfikująecgo wtryskarek

zużycie układu plastyfikująecgo wtryskarek

Ze zużyciem układu plastyfikującego wtryskarek wiąże się kilka problemów. Mogą one powodować obniżenie właściwości gotowych wyrobów ich prawidłowych wymiarów oraz powodować nierównomierne wybarwienie. Dodatkowo zużyty układ plastyfikujący zmniejsza wydajność oraz nie właściwe stabilizuje temperatury na cylindrze powodują przegrzewanie a nawet degradacje tworzywa sztucznego na etapie homogenizacji.  Finalnie może to doprowadzić w prosty sposób do zatrzymania produkcji i konieczności naprawy uszkodzonego układu. Przyczyną tego  może być naturalne zużycie cierne, bądź nie właściwie dobrany gatunek i rodzaj utwardzenia układu plastyfikacji do przetwarzanego tworzywa.

Zużycie układu

Częstym problemem są sytuacje, gdy we współpracujących ze sobą elementach, to jest cylindrem i pracującym w nim ślimakiem, powstaje za duży luz. Uważa się, że układ wymaga wymiany na nowy lub regeneracji, jeśli jego zużycie przekracza 0,8 mm. W przypadku wyższych wartości układ wymaga regeneracji. Regeneracja ślimaka azotowanego poprzez napawanie proszków ceramicznych i metalicznych czyli nałożenie warstw bimetalicznych na grzbiety ślimaka zwiększy jego żywotność kilkukrotnie. Wiąże się to z lepszym jakościowo składem chemicznym napoiny, która ma wyższą twardość niż stal azotowana. Proces naprawczy zaczyna się od pomiarów elementów, dzięki czemu można określić stopień zużycia i zdecydować, czy wymagają wymiany na nowe, czy też samej regeneracji.

Wytarty cylinder

Regeneracja cylindra polega głównie na przehonowaniu otworu wewnętrznego cylindra w celu pozbycia się wszystkich zarysowań powłoki oraz przeprowadzeniu obróbki cieplno chemicznej, która spowoduje przywrócenie pierwotnej twardości cylindra.